اصول نورپردازي نماي ساختمان

امروزه نورپردازي نماي ساختمان اهميت ويژه اي دارد و علاوه بر تأمين روشنايي محيط در شب، به زيباسازي شهر و ايجاد حس امنيت نيز کمک مي کند. در ادامه، به اصول کلی نورپردازی نمای ساختمان و نکات قابل توجه در نورپردازی در انواع نمای ساختمان های تاریخی، تجاری، تفریحی و مسکونی برای داشتن نورپردازی بهتر و اصولی تر و همچنین به کاهش آلودگی نوری پرداخته خواهد شد. با ما همراه باشید.

5 نکته کلیدی در نورپردازی نمای ساختمان
1- اولين نکته اي که در نورپردازي نماي خارجي ساختمان بايد به آن توجه شود، نوع ساختماني است که قرار است نورپردازي براي آن انجام گيرد (اداري، تجاري، مسکوني، فرهنگي، تاريخي، تفريحي و... ). نورپردازي هر يک از انواع ساختمان، با اهداف متفاوتي انجام مي گيرد. براي مثال، هدف از نورپرداري نماي خارجي ساختمان مسکوني، ايجاد محيطي آرامش بخش است در حالي که نورپردازي نماي مراکز تفريحي و تجاري با هدف جلب توجه افراد و ايجاد جذابيت براي آن ها صورت مي گيرد.
2- در نورپردازي نماي ساختمان بايد به مواردي مانند جنس نماي خارجي ساختمان (مصالح و مواد به کار رفته در ساخت)، سبک ساخت، ارتفاع ساختمان و محل قرار گيري پنجره ها توجه کرد.
3- در نورپردازي نماي ساختمان تا حد امکان نبايد منبع نور مشخص باشد و همچنين نورپردازي نما بايد به گونه اي باشد که براي ساکنين ساختمان، ساختمان مجاور و رهگذران مزاحمتي ايجاد نکند به اين معنا که زاويه تابش و شدت نور مناسب باشد و از ایجاد سایه در ساختمان جلوگیری کند.
4- در نورپردازي نما بايد به ترکيب رنگ ها توجه ويژه اي داشته باشيد به گونه اي که رنگ هاي استفاده شده در آن باهم همخواني داشته باشند و به جلوه ساختمان آسيبي نزند.
5- هدف از نورپردازي نما روشن کردن تمام سطوح ساختمان نيست بلکه از آن فقط براي تأکيد بر نقاط و المان های مهم ساختمان استفاده مي شود. نورپردازی نما باید به گونه ای انجام شود که آلودگی نوری را به حداقل برساند.

انواع نورپردازي نما:

نورپردازی بناهای تاریخی
نورپردازی بناهای تاریخی باید به گونه ای انجام شود که به برجسته کردن ویژگی ها و ترکیبات مهم معماری ساختمان کمک کند. در نورپردازی بناهای تاریخی، بهتر است از لامپ های رنگی استفاده نشود؛ ولی در صورت استفاده، رنگ آن ها نباید به گونه ای باشد که به جلوه اصلی ساختمان آسیب برساند و رنگ مصالح به کار رفته در آن را تحریف کند. همچنین روش های نصب نباید به ساختمان اصلی آسیب برساند و سیم ها و مجراها باید از نمای اصلی دور نگه داشته شوند. یک عامل تعیین کننده برای اطمینان از اینکه آثار تاریخی از فاصله بسیار دور قابل توجه است، تضاد درخشندگی با توجه به محیط اطراف است.. در یک فضا با روشنایی کم، میزان روشنایی پایین برای برجسته سازی یک ساختمان یا سازه کافی است، اما در یک محیط روشن تر، برای دستیابی به تضاد به میزان روشنایی بیشتری نیاز داریم. علاوه بر این، با نزدیک شدن به ساختمان، تمرکز از کلیت تصویر به جزییات مانند نقوش حکاکی یا حروف چاپ و غیره تغییر می کند. پس علاوه بر نورپردازی کلی و یکنواخت ساختمان به نورپردازی تأکیدی نیز نیاز داریم و باید از نورپردازی یکنواخت با تابش خیره کننده اجتناب کرد.
در هنگام تصمیم گیری برای نورپردازی بناهای تاریخی، توجه به تاریخ و استفاده از این اثر نقش اساسی دارد. برای مثال اثری که از یک گذشته دشوار تجلیل می کند و یادآور اندوه گذشته است، نورپردازی متفاوتی از آثاری که یادآور یک واقعه مثبت یا حرکت جسورانه و سمبل ملی هستند، دارند.


نورپردازی کاخ الجعفریه در ساراگوسا- اسپانیا

نورپردازی بنای تاریخی

نورپردازی ساختمان های تجاری
نورپردازی ساختمان های تجاری عبارت است از ایجاد روشنایی برای فضاهای تجاری مانند دفاتر، فروشگاهها، موسسات، بیمارستانها و ساختمانهای دولتی . یک شرکت طراحی روشنایی باید طرح هایی را ایجاد کند که منعکس کننده نوع فعالیت انجام شده در ساختمان باشد. شما با این کار، ساختمان تجاری خود را به نمایش می گذارید و گذرگاهی ایمن برای مشتریان و کارکنان خود فراهم می کنید. نورپردازی این مکان ها باید به گونه ای باشد که برای افراد جذابیت توأم با حس امنیت و ایمنی ایجاد کند.


نورپردازی بورس طلای هوستون- ایالات متحده آمریکا


نورپردازی هتل Fort Canning- سنگاپور


نورپردازی مرکز خرید

نورپردازی مراکز تفریحی
نورپردازی مراکز تفریحی، علاوه بر تأمین روشنایی در شب، بیشتر به منظور جلب توجه افراد انجام می گیرد. برای نورپردازی این مکان ها بهتر است از مواردی که برای افراد جذابیت دارد، مانند رقص نور یا افکت های جدید و نورهای رنگی استفاده شود. البته استفاده از هر یک از این موارد مستلزم توجه به نوع مرکز تفریحی است. مسلما نورپردازی شهربازی ها و ورزشگاه ها و سایر مراکز تفریحی به یک گونه انجام نمی گیرد. نورپردازی این مکان ها، نیازمند خلاقیت و ایده های نو است و با کمی خلاقیت می توان این مراکز را به مکان های منحصر به فرد تبدیل کرد.


باغ تیوولی در کپنهاک- دانمارک

جاذبه گردشگری در کپنهاک- دانمارک

نورپردازی منازل مسکونی
هدف از نورپردازی نمای خارجی منازل مسکونی، ایجاد فضایی آرامش بخش و تأمین امنیت رهگذران در شب می باشد. نورپردازی نباید به گونه ای باشد که موجب خیرگی و ایجاد سایه های نامناسب و انعکاس آزار دهنده به داخل ساختمان و ساختمان های مجاور باشد. این ساختمان ها باید به صورت یکنواخت نورپردازی شوند و فقط برای مکان های مهم مانند ورودی و برای نشان دادن نقاط مهم ساختمان مانند ستون ها از نورپردازی تأکیدی استفاده شود.جمع بندی

در نورپردازی نمای خارجی تمامی بناها، رعایت اصول نورپردازی ضروری است و نورپردازی باید به گونه ای انجام شود که برای دیگران مزاحمتی ایجاد نکند (عواملی مانند خیرگی، انعکاس آزادرهنده نور، زاویه نامناسب نورپردازی، عدم یکنواختی، ایجاد سایه های نامناسب، تضاد زیاد تاریکی و روشنایی و ...).
در نورپردازی نمای ساختمان توجه به این سه مورد ضروری است:
1- قدرت منبع نور
2- فاصله منبع نور از جسم
3- موقعیت منبع نور روی جسم
همچنین نورپردازی باید به گونه ای باشد که حداقل آلودگی نوری را به وجود آورد. برای جلوگیری از ایجاد آلودگی نوری، بهتر است از نورپردازی بالا به پایین استفاده شود و تا حد امکان چراغ های روشنایی محافظ دار را برای این کار انتخاب کنید تا از انتشار مستقیم نور جلوگیری شود. سعی کنید از چراغ هایی استفاده کنید که کمترین مصرف انرژی را داشته باشند. با رعایت این نکات، هم در زمان و هزینه خود صرفه جویی می کنید و هم در حفظ محیط زیست سهیم هستید.

تولید محتوای uxnet