المان های مهم در نورپردازی


در نورپردازی چه مواردی را باید در نظر بگیریم؟

نورپردازی داخلی
اهمیت نورپردازی
نورپردازی یکی از مهمترین جنبه های دکوراسیون داخلی است که اغلب نادیده گرفته می شود. نورپردازی مناسب باعث می شود افراد به محیط جذب شوند. با این حال چطور تشخیص دهیم که نورپردازی مناسبی داریم؟ این بستگی به خواسته های ما دارد. اول از همه باید سوالاتی از خودمان بپرسیم: بودجه من چقدر است؟ قصد دارم از چه سبکی استفاده کنم؟ آیا مصرف بهینه انرژی اهمیت دارد؟ هر قسمت از مکان مورد نظر(منزل، محل کار، محیط فرهنگی-هنری و ...) به چه میزان روشنایی نیاز دارد؟
پاسخ به این سوالات کمک می کند تا بهترین نورپردازی را برای مکان مورد نظر خود داشته باشید.
در ادامه نکاتی به شما گفته می شود که با رعایت هر یک از آن ها می توانید یک قدم به نورپردازی مناسب و اصولی نزدیک شوید.
نکات مهم در نورپردازی
1- برای داشتن نورپردازی مناسب، اول باید بدانید که هر یک از ابزارهای روشنایی برای چه مکانی مناسب است. برای مثال، لوستر برای سالن پذیرایی مناسب است و علاوه بر اینکه روشنایی مورد نیاز را فراهم می کند، زیبایی فوق العاده ای هم به محیط می دهد و چراغ های رومیزی برای روشنایی موضعی مناسبند.

انواع لامپ های روشنایی
1. چراغ سقفی (Surface Lights)

چراغ های نصب شده بر روی سطح قابل رویت هستند و معمولاً بر روی سقف یا دیوارها نصب می شوند. آنها بیشتر در ورودی، راهرو و اتاق خواب استفاده می شوند.

المان مهم نورپردازی المان مهم نورپردازی نورپردازی نورپردازی

2. چراغ آویز(Pendant Lights)
وسایل آویز توسط طناب ، کابل یا زنجیر از سقف آویزان می شوند. آن ها معمولاً در اتاق های غذاخوری و آشپزخانه ها به ویژه در خانه هایی با سقف بلندتر مشاهده می شوند.

نورپردازی نورپردازی نورپردازی نورپردازی

3. چراغ توکار(Recessed Lights)

محل قرارگیری چراغ های توکار معمولاً در حفره سقفی پنهان است؛ بنابراین نمی توانید منبع نور را به طور مستقیم مشاهده کنید. این نوع از نورهای غیرمستقیم، می تواند در هر اتاق خانه به طور مؤثر مورد استفاده قرار گیرد.

نورپردازی نورپردازی نورپردازی نورپردازی

4. چراغ های متوالی(Track Lights)

نورپردازی متوالی می تواند گزینه های روشنایی قابل انعطاف زیادی را ارائه دهد. چندین لامپ در یک مسیر وجود دارد، با چندین مدار و ولتاژ. می توانید انتخاب کنید که آنها را مانند آویزها از سقف معلق کنید یا مانند چراغ های سطح آن ها را بر روی سقف و یا دیوار نصب کنید. تنوع، رنگ ها و سبک ها می تواند بسیار زیاد باشد، بنابراین قبل از تصمیم نهایی با یک متخصص نورپردازی صحبت کنید.

نورپردازی نورپردازی نورپردازی نورپردازی

5. چراغ های قابل حمل(Portable Lights)

چراغ های قابل حمل فقط چیزی هستند که شما انتظار دارید از آن ها: قابل حمل باشد. آن ها معمولاً توسط سیم خود به پریز برق وصل می شوند. با این حال ، لوازم جانبی قابل حمل باتری خور، محبوبیت بیشتری دارند. چراغ های قابل حمل معمولاً برای میز مثل میز کنار تخت استفاده می شوند. بعضی اوقات می توانید با اضافه کردن برخی از لامپ های کف به منطقه ، به ظاهری که مد نظر شماست برسید. نکته اصلی در طراحی روشنایی، داشتن وسایل متنوع، توجه به دمای رنگ و سبک است.

نورپردازی نورپردازی نورپردازی نورپردازی

2- هنگامی که دریافتید به چه لامپ هایی نیاز دارید (لامپ سقفی، چراغ دیواری، آباژور و ...) قدم بعدی انتخاب سبک است. در نظر دارید از چه سبکی استفاده کنید؟ سبک سنتی، صنعتی، مدرن یا سبک معاصر؟ هنگامی که سبک مورد نظر خود را انتخاب کردید، می توانید نورپردازی متناسب با آن را نیز انجام دهید.
3- نورپردازی باید لایه لایه انجام شود؛ به این معنا که در هر مکان از بیش از یک منبع نور استفاده شود. چرا که در هر یک از ساعات شبانه روز، به میزان نور متفاوتی نیاز است و همچنین هر یک از قسمت های مختلف، به روشنایی متفاوتی نیاز دارند. برای مثال در یک اتاق آثار هنری و میزکار هر یک به نور متفاوتی نیاز دارند.
به طور کلی میتوان گفت سه لایه نورپردازی اساسی وجود دارد: نورپردازی عمومی(general lighting) یا نورپردازی محیطی(ambient lighting)، نورپردازی کار(task lighting) و نورپردازی تأکیدی(Accent Lighting). یک نورپردازی خوب، ترکیبی از هر سه لایه است.

نورپردازی عمومی یا نورپردازی محیطی

از نورپردازی عمومی یا محیطی فقط برای نمایان شدن فضای داخلی استفاده می شود. نورپردازی محیطی به معنای ایجاد یک سطح روشنایی کلی و یکنواخت است و باعث روشنایی کلی می شود.. این لایه، اولین لایه روشنایی است و معمولاً نرم یا پراکنده است. این نوع نورپردازی اگرچه روشنایی کلی را فراهم می کند، اما برای انجام کار یا نشان دادن عناصر خاص در یک فضا ایده آل نیست.

نورپردازی کار

نورپردازی کار، نورپردازی به سمت منطقه ای خاص، برای مشخص شدن جزئیات بیشتر است و از نورپردازی محیطی روشنتر است. این نورپردازی مستقیم و شدید، برای انجام کارهای دقیقی مانند خواندن و نوشتن، نظافت و تهیه غذا ایده آل است. از آویزها، چراغ های رومیزی، چراغ های زیر کابینت، نورافکن ها و ... می توان برای تأمین این نوع روشنایی استفاده کرد.

نورپردازی

نورپردازی تأکیدی

از نورپردازی تأکیدی می توانید برای برجسته سازی ویژگی های یک شیء و یا نشان دادن نقاط مورد علاقه خود در یک فضا (از قبیل آثار هنری ، مبلمان یا جزئیات معماری)استفاده کنید. روشنایی چراغ هایی که برای انجام نورپردازی تأکیدی استفاده می شوند، معمولاً سه برابر چراغ های محیطی است. استفاده از نور پردازی تأکیدی باعث می شود که توجه افراد به فضای مورد نظر جلب شود و به آن توجه بیشتری کنند. برای مثال با انجام نورپردازی تأکیدی در یک فروشگاه می توان مشتریان را به سمت انتخاب کالای مورد نظر هدایت کرد. نورپردازی تأکیدی در محل های پررفت و آمد نیز از اهمیت ویژه ای بر خوردار است. نورپردازی در این مکانها باید به گونه ای انجام شود که به افراد در جهت یابی و تشخیص محل های تردد کمک کند.

نورپردازی

4- اگر قصد دارید لامپی را در محلی نصب کنید که دسترسی به آن آسان نیست و هنگام تعویض آن با مشکل رو به رو می-شوید، از لامپ هایی استفاده کنید که طول عمر بالایی دارند.
5- همچنین این نکته را در نظر داشته باشید که مکان هایی که دارای رنگ روشن و سطوح صاف وصیقلی هستند درصد بالایی از نور را منعکس می کنند و مکان های تیره با بافت خشن بخش زیادی از نور را جذب می کنند. برای مثال رنگ سفید تا 80 درصد نور را به فضا منعکس می کند و رنگ مشکی تنها 4 درصد نور را منعکس و مابقی را جذب می کند. پس به طور کلی می توان گفت مکان های روشن به نور کمتری نیاز دارند.
6- نکته مهم دیگر در نورپردازی داخلی توجه به ارتفاع سقف است. اگر مکان مورد نظر سقف بلندی دارد بهتر است از نورپردازی قوی تری استفاده کنید تا سایه ها به طور کامل برطرف شوند ولی اگر سقف کوتاه است از شدت روشنایی و قدرت نور بکاهید تا بر میزان کوتاهی سقف تأکید نشود.
7- یکی از کاربردهای نورپردازی این است که می توانید محیطی را بزرگ تر جلوه دهید. تنها کافی است که نورپردازی را بر روی دیواره های محیط انجام دهید تا با ایجاد نور بیشتر در اطراف نسبت به مرکز، محیط بزرگ تر جلوه کند. نورپردازی نامناسب و تمرکز نور بر یک محیط خاص باعث می شود که فضا کوچک تر از آنچه هست جلوه کند.
8- برای ایجاد جو مورد نظر خود از رنگ ها و بازتاب های سبک تر استفاده کنید. برای داشتن ظاهری درخشان و روشن تر ، آینه ها و سطوح بازتابی را در نظر بگیرید.
9- نسبت به لامپ های رنگی احتیاط کنید. به این نکته توجه داشته باشید که رنگ های گرم مانند رنگ زرد برای ایجاد فضای دعوت کننده در اتاق های غذاخوری و اتاق های نشیمن بهتر است، در حالی که رنگ های سردتر مانند رنگ آبی باید برای مناطق آرام تر مانند اتاق خواب استفاده شوند.
10- میزان روشنایی در خانه شما به میزان نور طبیعی دریافتی اتاق بستگی دارد. هر زمان که می توانید از نور طبیعی استفاده کنید؛ زیرا می تواند تأثیرات مثبتی بر سلامتی و روحیه شما داشته باشد.
11- نور کم برای ایجاد فضای آرامش بخش بهتر است. برای تشویق به فعالیت از چراغ های روشن تر با شدت روشنایی بیشتر استفاده کنید.
12- با جایگزین کردن چراغ های رشته ای و CFL خود با LED ، در هزینه ها صرفه جویی کنید.

جمع بندی

با توجه به اهمیت نورپردازی برای ایجاد محیطی آرام، انرژی بخش، قابل اعتماد و تاثیرگذار، در این مقاله به اهمیت نورپردازی و انواع آن پرداخته شد، زمانی می توان به نورپردازی ایده آل رسید که علاوه بر بررسی محیط مورد نظر، به ویژگی ها و عوامل تاکیدی برای رسیدن به اهداف نیز توجه شود. رعایت اصول علمی و تخصصی نورپردازی می تواند رسیدن به این اهداف را بهبود بخشد.

تولید محتوای uxnet