عوامل تاثیر گذار بر طول عمر لامپ LED

طول عمر لامپ LED یکی از ویژگی های قابل توجه در انتخاب و ارزیابی یک لامپ از دید مصرف کننده نهایی است .
لامپ های LED بر خلاف انواع قدیمی تر لامپ ( رشته ای و کم مصرف) دوام بیشتری دارند. دچار شکستگی از بیرون یا آسیب های داخلی نمی شوند و آمار خرابی لامپ‌های LED پایین‌تر از انواع لامپ های دیگر است. ضمن اینکه این لامپ ها فاقد مواد سمی و مضر هستند و در صورت بروز مشکل احتمالی هیچ آسیبی به سلامت اشخاص وارد نمی کنند.
مشکل لامپ‌های ال ای دی اکثرا مربوط به کاهش کیفیت و میزان نوردهی این لامپ‌ها به دلیل گذشت زمان است. یک لامپ LED در کنار نوری که تولید می‌کند، مقداری گرما نیز به محیط می‌دهد که این میزان از گرما در دراز مدت باعث کاهش کارایی نیمه رساناهای استفاده شده در مدار لامپ می‌شود.

عوامل تاثیر گذار بر طول عمر لامپ LED

عوامل متعددی بر طول عمر مفید یک لامپ LED تاثیر می‌گذارند.
یکی از مهم‌ترین عوامل، مدیریت گرما و کنترل گرمای تولید شده در لامپ است. اگر این گرما به درستی مدیریت نشود، ممکن است طی یک مدت کوتاه توانایی تولید نور لامپ به شدت افت کند. لامپ راهی را برای خارج کردن گرمای ایجاد شده نیاز دارد. اگر یک لامپ‌ LED در جای محدودی قرار گرفته باشد، راهی برای خروج گرما وجود نخواهد داشت و با این کار موجب نابودی تدریجی آن خواهیدشد.

عمر مفید یک چراغ یا لامپ LED تحت تاثیر عوامل محیطی نیز قرار دارد. یکی از این عوامل محیطی تاثیرگذار رطوبت است که می‌تواند باعث ایجاد خوردگی در قطعات و اجزاء تشکیل دهنده مدار چراغ یا لامپ شود.
یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار بر طول عمر لامپ LED ، درایورها و کنترل‌کننده‌ها هستند که نقش اصلی تامین جریان الکتریکی مورد نیاز چراغ را بر عهده دارند، به خصوص در زمانی که جریان برق با نوسان همراه است و نقش مهمی در حفظ سلامت و کارایی چراغ برعهده دارند.