عوامل تاثیر گذار بر طول عمر لامپ LED

عوامل موثر بر طول عمر لامپ LED

طول عمر لامپ LED یکی از ویژگی های قابل توجه در انتخاب و ارزیابی یک لامپ از دید مصرف کننده نهایی است. بنابراین، درک و ارزیابی کلیه عوامل مرتبط با کیفیت LED ها در نگهداری محصولات مختلف LED از اهمیت بالایی برخوردار است.
لامپ های LED بر خلاف انواع قدیمی تر لامپ (رشته ای و کم مصرف) دوام بیشتری دارند. طول عمر یک لامپ LED حداقل 50000 ساعت است. دچار شکستگی از بیرون یا آسیب های داخلی نمی شوند و آمار خرابی لامپ‌های LED پایین‌تر از انواع لامپ های دیگر است. ضمن اینکه این لامپ ها فاقد مواد سمی و مضر هستند و در صورت بروز مشکل احتمالی هیچ آسیبی به سلامت اشخاص وارد نمی کنند.
مشکل لامپ‌های LED اکثرا مربوط به کاهش کیفیت و میزان نوردهی این لامپ‌ها به دلیل گذشت زمان است. در این مقاله عوامل موثر بر کاهش طول عمر لامپ های LEDو راه های مراقبت از این لامپ ها جهت افزایش طول عمر آن ها بررسی می شود.

عوامل متعددی بر طول عمر مفید یک لامپ LED تأثیر می‌گذارند که در این جا به برخی از مهم ترین موارد اشاره می شود:

1-گرمای تولید شده در لامپ

یکی از مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار در طول عمر لامپ، مدیریت گرما و کنترل گرمای تولید شده در لامپ است. اگر این گرما به درستی مدیریت نشود، ممکن است بر تراشه و درایور لامپ تأثیر بگذارد و طی مدت کوتاهی توانایی لامپ در تولید نور به شدت افت کند. لامپ به راهی برای خارج کردن گرمای ایجاد شده نیاز دارد. اگر یک لامپ‌ LED محصور شده باشد، راهی برای خروج گرما وجود نخواهد داشت و این عامل موجب نابودی تدریجی آن خواهد شد. پس مکانی که لامپ در آن قرار می گیرد، باید فضای کافی برای انتشار گرما را فراهم کند یا از خنک کننده های مناسب استفاده شود. درجه حرارت لامپ همیشه باید کمتر از 85 درجه سانتیگراد باشد.

2- دمای محیط

عمر مفید یک چراغ یا لامپ LED تحت تاثیر عوامل محیطی نیز قرار دارد. یکی از این عوامل محیطی تاثیرگذار دما است. اگر لامپ در معرض گرما یا سرما شدید یا تغییر ناگهانی دما قرار داشته باشد ، می تواند بر توانایی آن در ایجاد روشنایی تأثیر بگذارد. به طور کلی، قرار دادن چراغ ها در محیط های بی ثبات باعث کاهش طول عمر آن ها می شود.
اگر می خواهید چراغ ها را به طور دائم در خارج از خانه نگه دارید ، پس سعی کنید آنها را با یک محفظه شیشه ای یا چیزی مشابه آن بپوشانید. قرار دادن پناهگاه بر روی لامپ های شما ، آن ها را از بدترین وضعیت هوا محافظت می کند و ماندگاری بیش تر آنها را اطمینان می دهد.
در داخل، حتماً چراغ ها را از منابع گرمایشی مانند بخاری و شومینه دور نگه دارید. همچنین ، از قرار دادن لامپ در کنار عناصر سرد خودداری کنید.

3- رطوبت

رطوبت یکی دیگر از عوامل محیطی موثر در طول عمر لامپ LEDبه شمار می رود. رطوبت می‌تواند باعث ایجاد خوردگی و زنگ زدگی در تجهیزات الکترونیکی و قطعات فلزی و سایر اجزاء تشکیل دهنده مدار چراغ یا لامپ شود. لامپ های LED باید در محیط خشک قرار گیرند تا عمر آنها به حداکثر برسد.

4- شرایط اسیدی

در برخی از شرایط اسیدی، (برای مثال، در مناطق ساحلی که میزان نمک آن زیاد است، یا کارخانه هایی که از مواد شیمیایی استفاده می کنند یا محصولات شیمیایی تولید می کنند، یا در استخرهای سرپوشیده) LED ها می توانند به راحتی تحت تأثیر قرار گیرند. اگرچه LED ها برای این مناطق نیز ساخته می شوند ، اما باید با دقت در محفظه ای کاملاً پوشیده با سطح بالایی از حفاظت IP محصور شود.

5- منبع انرژی

عدم توجه به رتبه بندی انرژی و توان لامپ های LED شما می تواند طول عمر آنها را کوتاه کند و باعث شود آنها سریع تر از بین بروند. اتصال لامپ به ولتاژ نامناسب طول عمر لامپ را کاهش می دهد. پس لازم است قبل از اتصال لامپ، وسایل مورد نیاز خود را بررسی کنید تا دریابید که چه میزان وات و ولتاژ برای آنها طراحی شده است. این امر به شما امکان می دهد از لامپ های مناسب استفاده کرده و از صدمه دیدن به لامپ جلوگیری کنید.

6- درایور و کنترل کننده ها

یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار بر طول عمر لامپ LED ، درایورها و کنترل‌کننده‌ها هستند که نقش اصلی تامین جریان الکتریکی مورد نیاز چراغ را بر عهده دارند، به خصوص در زمانی که جریان برق با نوسان همراه است و نقش مهمی در حفظ سلامت و کارایی چراغ برعهده دارند. قرار دادن لامپ ها در جریان نادرست طول عمر آن را کاهش می دهد. هرگز نباید لوازم LED را در جریان های بالاتر از آنچه سازنده مشخص می کند ، اجرا کنید. نمونه ای از این امر می تواند استفاده از درایور اشتباه باشد. استفاده از جریان های بالاتر از حد ضروری ، نه تنها عمر درایور را كاهش می دهد ، بلكه عمر خود LED را نیز كاهش می دهد.
درایور لامپ LED از خازن های پلاستیکی برای ذخیره انرژی مورد نیاز لامپ استفاده می کند. اگر از لامپ به طور مرتب استفاده شود، این خازن ها می توانند حدود یک سال دوام بیاورند. اما به دلیل عواملی مانند گرما و دمای محیط ، ممکن است طول عمر آنها کوتاه تر شود. چندین شرکت اکنون از خازن های سرامیکی برای درایورهای LED خود استفاده می کنند. آنها تحمل بیشتری نسبت به گرما دارند و از خازن های پلاستیکی دوام بیش تری دارند.

جمع بندی

از هر یک از لامپ های LED می توان حداقل به مدت 10 سال استفاده کرد. اما بعضی از این لامپ ها به دلیل استفاده نادرست ما از آن ها و یا قرار دادن آن ها در محیط نامناسب، عمر بسیار کم تری دارند. عواملی مانند دمای بسیار بالا و یا بسیار پایین، محیط محبوس، رطوبت، اتصال لامپ به ولتاژ، وات و جریان نامناسب در کاهش عمر لامپ LED نقش به سزایی دارند و می توان با رعایت موارد ذکر شده به افزایش هر چه بیش تر طول عمر چراغ های LED و استفاده هر چه بهتر از آن ها کمک زیادی کرد.

تولید محتوای uxnet